Móda, Krása, Zdraví, Z mého deníčku...

Sukně

24. ledna 2014 v 17:39 | Natali Star |  > Style @ Fashion
sdělím vám tu 9 věcí, které jste možná doposud nevěděli o sukni....

1. V pravěku si lidé motali kožešiny kolem pasu a egyptští faraoni se už do sukní zamilovali natolik, že se je nechávali zdobit a to převážně zlatem a drahými kameny.

2. Ve středověku vládl trend suknic, které nosily ženy, ale i muži. Těm usnadňoval takový oblek chození na WC. :D

3. V druhé polovině 16. století se ve Španělsku zrodila dámskká móda upjatých šatů s okružím, těsným, do špičky vybíhajícím živůtkem a hladkoui sukní. Takže prostě ve spodní části sukně měli obruče ze dřeva nebo z kovu.. Určitě znáte, no v dnešní době by jsme se s tím nevešli do dvěří...

4. Barokní sukni představili poprvé na francouzském dvoře. Byla barevná a měa zvonovitý tvar a hlavně zrušila krinolíny (viz. 3 bod). Také se v této době sukně vrstvili a do minimálně dvě přes sebe. Takový odvážnější dámy si oblékly klidně až devět vrstev!

5. V roce 1718 se v jednom pařížském divadle objevila dáma anádherně zdobenou, ovšem dost nepraktickou sukní, kterou ještě nafukovala konstrukce! Dáma upotala veškerou pozornost kudy prošla a není divu....
Takže obruče do skuní neboli tzv. krinolína se vrátila opět a nabrala svého vrcholu. Ženy tedy začali nosit obručové sukně a vůbec jim nevadilo, že se v tom nedá vůbec sedět natož chodit. Do dvěří chodili bokem a pro jízdy kočárem vymysleli speciální skládací krinolínu. No hrůza...?

6. Ve dvacátem století sahaly sukně ještě po kotníky, ale každým rokem se skracovala a skracovala, takže o 5 let později už stěží zakrývaly kolena. Za druhé svět. války frčí pro změnu úzká sukně s jedním či dvěma sklady, sahající po kolena.

7. Padesátá léta zase přála sukni široké, nabírané a se spodničkami. Věta: "Ženám je vstup do recepce povolen pouze v skuni!" Tak na takovou větu jste ještě mohli narazit v šedesátých letech v některých hotelech, nu.

8. Jedna návrhářta Mary Quant prohlásila: " Žena je tak mladá, jak stará jsou její kolena."
A rozhodla se, že je ukáže všem. Sukni ustřiženou do půli stehen předvedla světu v roce 1965. A rozpoutala mánii. Nevyrazi tehdy v mini znamenalo totálně se znemožnit.

9. Sukni proslavila i kultovní scéna Marilyn Monroe ve filmu Slaměný vdovec. Hvězda stojí nad větrákem metra a průvan jí zvedá sukni. Mimochodem, přesně tyhle šaty se nedávno na hollywoodské aukci vydražily za 78 mil. Kč!!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama